مشاوره مدیریت پروژه

مشاوره مدیریت پروژه

مشاوره مدیریت پروژه

مشاوره مدیریت پروژه دارایی‌ ارزشمندی برای هر سازمانی است. چرا که ذینفعان یک پروژه را قادر می‌سازد تا ناکارآمدی‌ها را در فرآیندها و جریان‌های کاری شناسایی و اصلاح کند. وظایف مشاور در مدیریت پروژه اغلب شامل مدیریت چندین پروژه مختلف به طور همزمان است که می‌تواند ابتکارات گسترده شرکت یا پروژه‌های تجاری خاص باشد.در این مطلب، ما به شما ایده روشنی از مشاغل مشاوره مدیریت پروژه، مسئولیت ها، روند حقوق و مهارت‌های مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک مشاوره در مدیریت پروژه موفق می‌دهیم.

سیستم مدیریت پروژه

در یک پروژه برای سرمایه گذار و سازنده همیشه سوالاتی مطرح است؛ این پروژه چه مدت طول می کشد؟ در صورت بروز تاخیر بهترین روش برای جبران و مدیریت آن چیست؟ نقدینگی مورد نیاز پروژه چقدر است و در چه بازه های زمانی باید به پروژه تزریق گردد؟

راه‌حل پاسخ  به این سوالات، استقرار و راه اندازی سیستم مدیریت پروژه است. یک ساختار مدیریت پروژه فعالیت هایی را به شرح زیر انجام می دهد.

 • درک فعالیت های مورد نیاز پروژه(شروع)
 • تصمیم گیری دقیق در مورد اجرای فعالیت ها(برنامه ربزی)
 • اجرا فعالیت ها(اجرا)
 • کنترل کلیه امور و نظارت بر فعالیت ها(کنترل)
 • تایید نهایی(پایان)

برنامه ريزي، مهمترين فرآيند در مديريت پروژه است

در این بخش از خدمات، شرکت سرشاران با استقرار سیستم مدیریت پروژه در کنار تیم اجرایی سازندگان، جامع ترین (کامل ترین) اطلاعات را جهت تصمیم گیری بهینه فراهم می نماید. ما معتقدیم استقرار این سیستم باعث خواهد شد که علاوه بر حفظ یکپارچگی فعالیت ها و جلوگیری از هدر رفت منابع و مدیریت مناسب پروژه، هزینه های اجرا نیز کاهش خواهد یافت. همچنین وجود این سیستم باعث افزایش سرعت اجرا نیز خواهد شد که منجر به خواب کمتر سرمایه در پروژه می شود. بر این اساس ساخت و ساز با شرایط فعلی بازار نیازمند این سیستم می باشد.

مشاوره و نظارت

مشاوره در ساخت و ساز توسط گروهی از متخصصان تعیین شده به عنوان مشاور انجام می شود. مشاوران توسط مالک پروژه به منظور انجام وظایف کارشناسی بر روی پروژه منصوب می شوند. مشاوره می تواند برای زمینه های مختلف ساخت و ساز مانند طراحی سازه، تجزیه و تحلیل، مدیریت پروژه، مدیریت ساخت و ساز، قراردادها و نقشه برداری انجام شود.

مشاوران حرفه ای در شرکت مدیریتی کوشا طراحی پروژ ه های مسکونی،تجاری ، اداری و تفریحی را براساس استانداردهای داخلی و بین المللی انجام می دهند. مشاوران بهترین و اقتصادی ترین روش ساخت و ساز را برای انجام پروژه انتخاب می کند. آنها فرآیند مشاوره را براساس نیاز ها و انتظارات مالک پروژه  انجام می دهند.

نظارت بر ساخت و ساز یک روش دقیق و موثر برای بررسی کیفیت، دقت و پیشرفت یک پروژه ساختمانی است. نظارت شامل محیط ساخت و ساز، کنترل کیفیت، جدول زمانی و اهداف جلسات، مذاکرات، تامین کنندگان، بهداشت و ایمنی، هزینه ها، مواد، انطباق پذیری با طرح ها و مشخصات می باشد. نظارت بر ساخت و ساز یک دیدگاه روشن از پیشرفت پروژه به شما می دهد تا شما به مشکلات قبل از وقوع توجه کنید.

انواع خدمات مشاوره مدیریت پروژه

یک مشاوره مدیریت پروژه باید دانش کافی در مورد ابزارها و تکنیک‌های مورد نیاز برای اجرای کارآمد و مقرون به صرفه پروژه‌ها داشته باشد. علاوه بر این خدماتی که مشاور در مدیریت یک پروژه ارائه می‌دهد راه حل‌ها و پیاده سازی آن در سازمان با هدف بهبود فرآیندها و عملکرد سازمانی در زمینه مدیریت پروژه است. این خدمات شامل طیف گسترده‌ای از اقدامات عارضه یابی نظام مدیریت پروژه، استقرار دفتر مدیریت پروژه، ارزیابی بلوغ سازمانی، استقرار PMIS سازمان و… می‌شود. خدمات مشاوره ذکر شده در بالا متناسب با شرایط و نیاز سازمان ارائه می‌گردد. سایر خدمات مشاوره مدیریت پروژه به شرح زیر است:

 • استقرار سیستم یکپارچه کنترل پروژه و برنامه ‌ریزی
 • طراحی و استقرار دفتر مدیریت پروژه (PMO)
 • استقرار متدولوژی مدیریت پروژه بر اساس استاندارد بین المللی PMBOK
 • ارزیابی بلوغ سازمانی در مدیریت پروژه بر اساس OPM3
 • عارضه ‌یابی نظام مدیریت پروژه و ارائه راهکارها
 • استقرار نظام مدیریت سبد پروژه یا Portfolio Management
 • ارزیابی ریسک‌های پروژه و مدلسازی آن‌ها
 • استقرار نرم‌افزارهای کنترل و مدیریت پروژه

مهارت های مورد نیاز مشاور مدیریت پروژه و ویژگی های یک مدیر پروژه خوب

برای این که بتوانید به شکل موثر به یک مدیر پروژه مشاوره دهید یا پروژه ای را به خوبی مدیریت کنید، نیاز به کسب مهارتهای متعدد و ویژگی های خاصی دارید که در ادامه می آوریم:

 • مهارتهای تحلیلی (analytical) در سطح بالا
 • دانش و مهارت بکارگیری ابزارها و نرم افزارهای مدیریت پروژه
 • مهارتهای رهبری و انگیزه بخشی بالا
 • تجربه و دانش در زمینه مدیریت تیم ها چه به صورت فیزیکی و چه به صورت مجازی و آنلاین
 • توانایی کار با سهام داران و مدیران مختلف در محیط های کاری متفاوت
 • مهارتهای مربوط به مدیریت زمان و هزینه
 • دانش سازمانی عمیق و کارآمد
 • مهارتهای مدیریت منابع و توانایی حل مسئله و تفکر انتقادی
 • توانایی آماده سازی و ارائه گزارش ها در زمینه پیشرفت پروژه و موارد دیگر
 • مهارت های نرم برای برقراری ارتباط موثر با کلیه ذینفعان و عوامل اجرایی پروژه

سطوح مختلف مشاوره مدیریت پروژه

مشاوره مدیران پروژه در دو سطح اصلی تعریف می شود. یکی در سطح پروژه و دیگری در سطح راهبردی و سازمانی. در رابطه با شایستگی یک مشاور مدیریت پروژه می توان گفت که در سه گستره تعریف می شود:

اولین مورد در رابطه نقش ها، متدها و ابزارهای مدیریتی فنی است. دومین گستره شایستگی رفتاری یک مشاور مدیر پروژه و سومین و آخرین مورد، شایستگی های عملکردی و ساختار تسک هاست.

دقت کنید که وقتی شما مدیر پروژه هستید، عملکرد شما بر اساس نتایج سنجیده می شود؛ اما به عنوان یک مشاور مدیر پروژه، بعضا مواردی که با آنها سر و کار دارید، انتزاعی تر و کمتر ملموس هستند. با این حال داشتن ویژگی ها و مهارتهایی که بالاتر ذکر شد، می تواند تاثیر بسزایی در تشخیص صلاحیت و عملکرد شما داشته باشد. اما به شکل حرفه ای تر، 14 مورد موجود در استاندارد ICBC به شکلی تخصصی تر به تعریف شایستگی یک مشاور Project Management می پردازد.

مشاوره مدیریت پروژه
مشاوره مدیریت پروژه

سخن پایانی

با وجود تمامی مواردی که بالاتر به آنها اشاره شد، مدیریت پروژه می تواند در حوزه های مختلفی وجود داشته باشد؛ از پروژه های ساختمانی و مهندسی گرفته، تا پروژه هایی در زمینه IT و … و قاعدتا بسته به حوزه مورد نظر خدمات، مهارتها و پارامترهای تاثیرگذار می تواند تا حدی متفاوت باشد. در صورتی که تمایل به دریافت خدمات مشاوره مدیریت پروژه دارید، می توانید در بخش کامنت های همین مقاله یا بخش تماس با ما اقدام کنید تا در اسرع وقت کارشناسان ما به شما پاسخ دهند.

مشاوره ساختمانی به سبک دکتر مجتبی برقبانی

دکتر مجتبی برقبانی نگاه متفاوتی نسبت به کسب و کارها دارد.

برای دریافت مشاوره و ارتباط با ما پیام خود را ارسال کنید.

مشاوره کسب و کار

با دکتر مجتبی برقبانی

شماره تماس : 09122445966

ایمیل : info@drbarghabani.com

Rate this post